• Dolar Alış 5.3740TL
  • Dolar Satış 5.3525TL
  • Euro Alış 6.1232TL
  • Euro Satış 6.0987TL
Reklam
Reklam

Salih Mirzabeyoğlu 68 Yaşında Hayatını Kaybetti

Kamuoyunda “Salih Mirzabeyoğlu” olarak tanınan ve 7 Mayıs’ta beyin ölümü gerçekleşen Salih İzzet Erdiş, 68 yaşında hayatını kaybetti.

ORGAN FONKSİYONLARI DURDU

Geçirdiği beyin kanamasının ardından tedavi edildiği Yalova Devlet Hastanesi’nde 7 Mayıs’ta beyin ölümü gerçekleşen, daha sonra İstanbul’daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne nakledilen Erdiş’in, yaşam destek ünitesine bağlı süren organ fonksiyonları da durdu.

YENİDEN YARGILANIP BERAAT ETMİŞTİ

İBDA/C davasından hükümlüyken talebi üzerine yeniden yargılanmasına karar verilerek tahliye edilen Salih İzzet Erdiş, “her türlü kuşkudan uzak, hukuka uygun kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği”nden beraat etmişti.
SALİH MİRZABEYOĞLU KİMDİR?

Salih Mirzabeyoğlu, 10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan’da doğdu. Eskişehir’de Fatih İlkokulu (1962), Mehmetçik Ortaokulu’nu (1965) bitirdi. 1968 yılında Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali’de Sabah gazetesinde yayınlanmaya başladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı.
İLK DEFA MİRZABEYOĞLU SOYADINI ORADA KULLANDI

1975 yılında gölge adlı dergi çıkarttı ve ilk defa Mirzabeyoğlu soyadını orada kullandı. Akıncı Güç (1979) adlı dergi çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek yönetimindeki Büyük Doğu-Rapor (1979-80) seçkisinde yazılar yazdı. 1991 yılında Amerika’nın Irak’a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı.

ÇOCUĞUNU OKULA GÖTÜRÜRKEN GÖZALTINA ALINDI

28 Şubat askeri darbesiyle birlikte bir gün çocuğunu okula götürürken 1998’de gözaltına alındı. Hakkındaki suçlama sonrasında yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Savunmasında kendisini bir teorisyen olarak bıçak yapan birine benzetecekti. İsteyen et keser, isteyen o bıçağı başka amaçlarla kullanırdı.
İDAMLA YARGILANDI

2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevinde cezasını çekmektedir. 23 Temmuz 2014 tarihinde talebini kabule değer gören İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla tahliye edildi.

YENİDEN YARGILANIP BERAAT ETTİ

Gerçek adı Salih İzzet Erdiş olan Salih Mirzabeyoğlu, 28 Şubat döneminde “Anayasal düzeni silah zoru ile değiştirmeye teşebbüs etmek” suçlamasıyla İBDA-C davasında yargılanmış, müebbet hapis cezası nedeniyle 16 yıl cezaevinde kaldıktan sonra yeniden yargılanıp beraat etmişti.
AKILALMAZ İŞKENCELERE MARUZ KALDI

Mirzabeyoğlu, hapiste kaldığı sürenin büyük çoğunluğunu tek kişilik hücrede geçirmişti. Özellikle 28 Şubat sürecinde yaşadığı mahkumiyetlerde akılalmaz işkencelere tabi tutulmuştu.
İBDA fikriyatının lideri ve fikir adamı olduğunu söyleyen Salih Mirzabeyoğlu’nun, cezaevinde 58 cilt kitap yazdığı biliniyor.

Kitapları

Bütün Fikrin Gerekliliği – İktidar Siyaset Hareket
İstikbal İslamındır – Denenmemiş Tek Nizam
Tilki Günlüğü
Başyücelik Devleti -Yeni Dünya Düzeni
Telegram – Zihin Kontrolü
Parakuta – Para’nın Romanı
Yağmurcu – Gerçekliğin Peşinde
Hukuk Edebiyatı – Nizam ve İdare Ruhu
İşkence – Gözlem
Şiir ve Sanat Hikemiyatı – Estetik ve Ahlak
İktisat ve Ahlâk – İktisada Giriş
Hikemiyat – Tefekkür ve Hikmet
Kavgam 2 Cilt – Necip Fazıl
Marifetname – Süzgeç ve Şekil
Dil ve Anlayış – Dil ve Diyalektik
İslama Muhatap Anlayış – Teorik Dil Alanı
Necip Fazıl’la Başbaşa – İntibâ ve İlhâm
Kültür Davamız – Temel Meseleler
İdeolocya ve İhtilal – Kavganın İçinden
Yaşamayı Deneme – Kim’in Romanı
Ölüm Odası – B Yedi
Kökler – Necip Fazıl’dan Es-Seyyid Abdülhakim Arvasi’ye
Müjdelerin Müjdesi
Gölgeler
Sahabilerin Rolü ve Manası
Hakikat-i Ferdiyye
Üç Işık
İBDA Diyalektiği
Kayan Yıldız Sırrı
Aydınlık Savaşçıları
Erkam
Büyük Muztaribler
İnsan
Sefine – Fikir
Madde Nedir?
İman ve tefekkür
Berzah – Fikir
Esatir ve mitoloji
Ölüm Odası – B-Yedi

queries in 0,770 seconds.