• Dolar Alış 5.3887TL
  • Dolar Satış 5.3672TL
  • Euro Alış 6.0956TL
  • Euro Satış 6.0713TL
Reklam
Reklam

Milli Savunma Bakanı: Terör Bitene Kadar Kandil’de Kalacağız

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Anadolu Ajansı’nda Editör Masası’nın sorularını yanıtladı. Irak’ın kuzeyindeki harekat ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Canikli, “Terör bitene kadar Kandil’de kalacağız. Hedefe ulaşmadan TSK oradan dönmeyecek” dedi. Canikli’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“HEDEFE ULAŞMADAN TSK ORADAN DÖNMEYECEK”

“Terörü ortadan kaldırana kadar Kuzey Irak’ta kalacağız. Hedefe ulaşmadan TSK oradan dönmeyecek. Bu süreç bir yıl önce planlandı. Operasyonu sadece Kandil olarak görmemek lazım. Teröristin olduğu her yeri kapsıyor. Bunun içinde bulunduğumuz seçim süreci ile hiçbir alakası yok. İran ile konuştuk. Onların bu konuda güçlü bir söylemi var. Bir ara birlikte yapalım dedik, henüz ilerleme yok. İranla görüşmelerimiz sürüyor. Etrafımızdaki komşu ülkelerin Irak da dahil herhangi bir itirazı yok.”

“SON OPERASYON DİĞERLERİNDEN FARKLI”

“Son operasyon diğerlerinden farklı. Bir defa oradan çok ciddi olarak ülkemize bir saldırı gerçekleştiriliyor. Çok ciddi sızmalar söz konusu. Son derece dağlık bir arazi. Terörün, teröristlerin de kolayca hareket etmelerine imkan sağlayan bir yol, arazi şartları söz konusu. Arazi dağlık bir arazi. Teröristlerin kolay hareket etmelerine zemin hazırlayan bir imkan var. Terörü ortadan kaldırana kadar Kuzey Irak’ta kalacağız. Dağlık bölgeyi aştıktan sonra Irak topraklarında ciddi bir alan var. Güvenlik şeridinin orada oluşturulması gerekiyor.”

“OPERASYON YENİ BAŞLAMADI, SEÇİM SÜRECİYLE İLGİSİ YOK”

Operasyon yeni başlamadı. Seçim süreciyle de hiçbir ilgisi yok. Seçim var yanlış anlaşılabilir erteleyelim gibi davranmadık. Yılbaşından bugüne kadar 500’den fazla terörist Kuzey Irak’ta etkisiz hale getirildi.

“BİZ NE ZAMAN OPERASYONA BAŞLASAK KILIÇDAROĞLU’NUN SANCILARI BAŞLIYOR”

Kılıçdaroğlu’nun’ Kandil’de terörist var mı, yok mu bilmiyoruz.’ sözleri hatırlatılan Canikli, “Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımları bizi şaşırtmıyor. Afrin Harekatı’nda da böyle açıklamalar yaptı. TSK teröristleri kovalarken, Afrin’e girilmemeli demişti. Allah’ın izni ile girdik, temizledik. Kılıçdaroğlu bunu teröristleri temizlemeye yönelik yapıyor. Bunun başka bir izahı yok. Orada terörist var. Daha geçen gün sızma yaptılar, şehidimiz var. Teröristler buradan geliyor. Teröristlerin Kuzey Irak’ta eğitim, karargah yerlerinin olduğunu herkes bilir. Bunlar ortadayken itibarsızlaştırmaya yönelik, teröristleri korumaya yönelik bir çabaya girdiğini görüyoruz. Bir özgürlük mücadelesi veriyoruz. Destek vermesi gerekirken, teröristleri destekleyen açıklamalar yapıyor. Teröristler bir şey biliyorsa söylemesi gerekiyor. Kuzey Irak’a teröristler uzaydan mı geldi? Biz ne zaman operasyona başlasak Kılıçdaroğlu’nun sancıları başlıyor.” diye konuştu.

“İNCE’DE KOMUTANIMIZA ÇOK AĞIR HAKARETLERDE BULUNMUŞTU”

‘Sadece Kılıçdaroğlu ile sınırlı değil’ diyen Canikli, “İnce de 2. Ordu Komutanımıza çok ağır hakaretlerde bulunmuştu. Yemeğe katılması, alkışlamasını gerekçe göstererek ağır ithamlarda bulundu. Komutanımız Afrin’den yapılan saldırıları ve saldıranları ortadan kaldıran komutanımız, biliyorsunuz. Hatay’a, Antep’e roket saldırıları oluyordu, artık can güvenliği tehdidi ortaya çıkmaya, bazı vatandaşlarımız terk etmeye başlamıştı. Bu operasyon esas itibarı ile o teröristleri bertaraf etmek için yapıldı. Onları ortadan kaldıran komutanımız da bu komutanımız.” ifadelerini kullandı.

queries in 0,545 seconds.