• Dolar Alış 5.3589TL
  • Dolar Satış 5.3375TL
  • Euro Alış 6.0765TL
  • Euro Satış 6.0523TL
Reklam
Reklam

Kerkük Havalimanı Ele Geçirildi, Peşmerge Kaçıyor

Irak’ta merkezi yönetim ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında tırmanan gerilimin ardından Irak ordusu gece yarısı Kerkük’e operasyon başlattı. Irak ordusu ve federal polis güçleri sabahın erken saatlerinde güneyden ilerleyerek, K1 Askeri Üssü, Baba Gürgür Petrol Yatağı, Kerkük Kuzey Petrol Şirketi, KYB’nin 70’inci Tugay üssü, Kerkük Havalimanı’nda denetimi tamamen sağladı. Uluslararası haber ajansları Peşmerge güçlerinin, Kerkük’ün güneyindeki bölgelerden çekildiğini duyurdu. Güneydeki çekilme KYB ve KDP’ye bağlı peşmergeler arasında kriz çıkarttı. Bir peşmerge binbaşı “Savaştığımız mevzilerden neden geri çekildiğimizi anlamıyorum. Halkın, bu emri veren komutandan bunu sorması gerekiyor” dedi.
İşte saat saat yaşananlar:

İBADİ’DEN PEŞMERGE’YE ÇAĞRI

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak ordusu Erbil-Kerkük ve Süleymaniye-Kerkük yollarının kontrolünü ele geçirmek üzereyken Barzani’ye bağlı Peşmerge güçlerine çağrıda bulundu. İbadi, Peşmerge güçlerinin Irak yönetiminin kontrolü altında olması gerektiğini ifade etti.
KERKÜK HAVALİMANI ELE GEÇİRİLDİ

Irak güçlerinin, Kerkük Havalimanı’nda kontrolü sağladığı bildirildi.
Irak Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağından yapılan yazılı açıklamada, “Federal polis güçleri ve çevik kuvvet, Kerkük Hürriyet Havalimanı’nda kontrolü sağladı.” denildi.
PEŞMERGE’DE ÇEKİLME KRİZİ

Kerkük’ün güneyindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı (KYB) peşmergelerin mevzileri boşaltıp çekildiği iddia ediliyordu. Çekilme KYB ve KDP’ye bağlı peşmerge arasında kriz çıkarttı. Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’ın haberine göre Binbaşı rütbeli bir peşmerge, “Savaştığımız mevzilerden neden geri çekildiğimizi anlamıyorum. Halkın, bu emri veren komutandan bunu sorması gerekiyor” dedi. Habere göre söz konusu Peşmerge “Saldırı karşısında iyi savunma yaptık. 3 saatten fazla doçka ve havanlarla karşılık verdik ve geri de çekilmedik. Ancak ne yazık ki sonunda geri çekildik. Sadece çok yazık diyorum. Halktan, geri çekilmenin hesabını sormasını istiyoruz. Peşmergeye geri çekilme emrini kimin verdiğini sormalarını istiyoruz” diye konuştu.
Sosyal medyada çekilmeye isyan edip ağlayan peşmergelerin görüntüleri yayınlandı. Rudaw’ın haberinde söz konusu güçlerin KYB yetkilileri Pavel Talabani ve Lahur Şeyh Cengi’nin talimatıyla çekildiği iddia edildi.
PEŞMERGE SORUMLUSU: IRAK ORDUSUNA DENK GÜCÜMÜZ YOK

Irak’ın Kerkük kentindeki mevzilerinden çekilen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Peşmerge Sorumlusu Vesta Resul, Irak ordusuna denk bir güçleri olmadığından dolayı çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti.
Resul, Kerkük’te kendi partisine ait yayın organlarına yaptığı açıklamada, “Dün geceden bu yana karşımıza hiç direnemeyeceğimiz düzeyde askeri sevkiyatlar yapıldı. 350 tank ve ağır silahla 4 birliğimize saldırıldı.” dedi.
Cephanelikleri ve ellerindeki silahların yetersiz olduğunu söyleyen Resul, bu durumu üstlerine bildirdiklerini ve çekilmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.
“OPERASYON ULUSLARARASI ANLAŞMA ÇERÇEVESİNDE YAPILIYOR”

Öte yandan KBY’li Peşmerge Komutanı Aras Şeyh Cengi ise Kerkük’e başlatılan askeri operasyonun uluslararası bir anlaşma çerçevesinde yapıldığını ileri sürdü.
Cengi, Irak ordusunun 2014 yılı öncesinde bulunduğu bölgelere dönmek istediğini ifade etti.
KEYVAN ASKERİ ÜSSÜ’NDE KONTROL SAĞLANDI

Irak Savunma Bakanlığına bağlı Savaş Medya Ağı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Terörle mücadele güçleri, Kerkük Keyvan Askeri Üssü’nde kontrolü sağlayarak buradaki askeri dağılımı yeniden gerçekleştirdi.” denildi.
Irak güvenlik güçlerinin Kerkük’ün kuzeyindeki doğal gaz yatakları, polis karakolu ve Kerkük Elektrik Dairesi’nde de kontrolü sağladığı belirtilmişti.
ELE GEÇİRİLEN DİĞER BÖLGELER

Öte yandan Irak devlet televizyonu, Irak birliklerinin Kerkük’te çok geniş bir alanı ele geçirdiğini iddia etti.
Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nın yazılı açıklamasına göre ise “Kerkük’te güvenliği sağlama operasyonları kapsamında Halid Köprüsü Kapısı, Riyad-Halid Mektep yolu, Meryem Beg sınır kapısı ve Reşad-Meryem Beg yolunda kontrol sağlandı.” denildi.
Açıklamada ayrıca, Irak güvenlik güçlerinin Kerkük’ün kuzeyindeki doğal gaz yatakları, polis karakolu ve Kerkük Elektrik Dairesi’nde de kontrolü sağlayarak ilerlediği aktarılıdı.

PEŞMERGE: TAKVİYE KUVVET GÖNDERİLİYOR

IKBY, Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, Kerkük’teki bazı Peşmergelerin geri çekilmesi üzerine Erbil’den takviye güç gönderildiğini belirtti. Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Hikmet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerkük’ün güneyindeki 4’üncü Cephedeki Peşmergelerin geri çekilmesi üzerine Erbil’den takviye gücün gönderildiğini ifade etti. Kerkük’teki son gelişmeleri ele almak için Erbil’de hareketli saatlerin yaşandığını belirten Hikmet, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri ve Peşmerge komutanları arasında toplantı yapılacağını söyledi.

PEŞMERGE, KERKÜK’ÜN GÜNEYİNDEN ÇEKİLDİ

Irak’ın Kerkük kentindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı Peşmergelerin, Haşdi Şabi ile anlaşmalı olarak kentin güney cephesinden çekildiği iddia edildi.
Kerkük’ün batısındaki 5. Cephe Komutanı Kemal Kerküki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kerkük’ün güneyinde bulunan 4.Cephedeki Peşmergelerin, Irak merkezi hükümetiyle anlaşmalı şekilde kent merkezinin iç kesimine doğru çekildiğini” ileri sürdü.
Kerküki, güneydeki Peşmergelerin ani bir şekilde çekilmesi üzerine Erbil’den takviye güçlerin yola çıktığını ifade etti.
HAŞDİ ŞABİ, KÜRT MAHALLESİNE GİRDİ

Kerkük savaşından gelen son haber Haşdi Şabi güçlerinin saldırısıyla ilgili oldu. Tuzhurhurmatu’da Kürtlerle – Haşdi Şabi çatışıyordu. Gelen son dakika haberlere göre Haşdi Şabi’ye bağlı bazı güçler ilçedeki Kürt mahallelerine girdi. Tuzhurmatu Asayişi Müdürü Kawe Mele Perwez, “Savunuyoruz. Ancak ne yazık ki bazı peşmerge birliklerinin çekilmesinden dolayı Heşdi Şabi’ye bağlı gruplar, Kürt mahallelerine girdi” dedi.
İBADİ ORDUYA TALİMATI VERDİ

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, silahlı kuvvetlere Kerkük’te tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi.
Devlet televizyonunun haberinde, “Başbakan Haydar İbadi, silahlı kuvvetlere Kerkük’te bulunan tüm bileşenlerin can güvenliğini koruma talimatı verdi.” denildi.
PKK’LILAR SOKAK BAŞLARINDA

Peşmerge’den ağır silah alan terör örgütü PKK’lı militanların ise ellerindeki silahlar ve bindikleri hummerlarla kent merkezinde tur attıkları görülüyor. PKK’lıların Peşmerge’nin çekildiği kent merkezindeki bazı sokak başlarını tuttuğu, ellerine silah alan gönüllü Kürt sakinleri yönlendirdiği iddia ediliyor.
TUZHURMATU’DA ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Irak’ın Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Haşdi Şabi ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı Peşmerge güçleri arasında çıkan çatışmaların dün geceden bu yana devam ettiği bildirildi. Irak Türkmen Cephesi Salahaddin İl Başkanı Heytem Muhtaroğlu, gece geç saatlerinde başlayan çatışmanın şiddetli bir şekilde devam ettiğini belirterek, Haşdi Şabi güçlerinin ilçenin büyük kısmında kontrolü sağladığını iddia etti. Çatışmaların ilçe giriş ve çıkışlarında hala sürdüğünü kaydeden Muhtaroğlu, “Haşdi Şabi güçlerinin, Tuzhurmatu’nun Bağdat yönü çıkışında bulunan Peşmerge karargahına yönelik saldırısı devam ediyor.” ifadesini kullandı. İlçedeki yüksek binalara Peşmergenin konuşlandığını ve Haşdi Şabi güçlerinin söz konusu binaları ele geçirmek istediğini ileri süren Muhtaroğlu, “Haşdi Şabi güçleri, ilçe merkezinde yer alan ve Peşmerge kontrolünde bulunan buğday ambarını ele geçirmek için saldırıya geçti.” dedi. Muhtaroğlu”Kentte tedirginlik ve korku hakim. Hiçkimse dışarı çıkmıyor.” diye konuştu.
IRAK ORDUSU, AĞIR SİLAHLARLA SALDIRDI

Teymur, Iraklı güçlerin ağır silahlarla kendilerine ateş açması sonucu Peşmerge’nin de karşılık verdiğini ve çatışmanın devam ettiğini söyledi.
Bunun yanında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin Başdanışmanı Hemin Hawrami ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ön cephedeki Peşmerge komutanlarından aldığı bilgilere göre Haşdi Şabi’ya ait 4 hummerin yakıldığını ileri sürdü.
Hawrami, Iraklı güvenlik güçlerinin güneyden ilerleyişinin de Peşmerge tarafından durduruluğunu kaydetti.
BARZANİ’DEN AÇIKLAMA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, “Peşmergeye kendilerine ateş açılırsa karşılık vermeleri” çağrısı yaptı.
Barzani’nin bu çağrısının ardından Salahattin kentine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri arasında çatışma haberleri geldi.
Irak başbakanı Haydar El İbadi orduya “Kerkük’te tüm bileşenlerin can güvenliğini sağlamak için peşmergeyle işbirliği yapmaları” talimatını verdi.
Irak hükümeti, Kerkük’te peşmergenin kontrolündeki tartışmalı bölgelerin merkezi hükümete teslimini istiyor. Ayrıca Kürt Bölgesel Yönetimi’ni PKK’lıları Kerkük’e yerleştirmekle suçluyor.
Erbil ise PKK varlığını reddediyor.
PENTAGON: ODAĞIMIZ DEAŞ OLMALI

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan Kerkük’teki gelişmelere yönelik açıklama yaptı. Yapılan açıklama ise şöyle:
“Gerginliği artıracak adımlardan uzak durun. Şiddete karşıyız. Odağımız IŞİD olmalı. Irak’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Talihsiz referanduma rağmen diyalog en iyi yol”
Irak hükümeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Kerkük’e PKK’lıları getirdiğini ileri sürerek, “Kerkük’teki PKK varlığı savaş ilanıdır” açıklamasında bulunmuştu.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi başkanlığında askeri ve güvenlik yetkilileri ile toplantı yapılmış ve toplantının ardından Kerkük ve diğer bölgelerin Irak hükümetinin otoritesine bırakılması talep edilmişti.
MEMURLARA “İŞİNİZE GİDİN” ÇAĞRISI

Kerkük’te çatışmalardan dolayı işlerine gitmeyen memurlara iş yerlerine gitmeleri ve mesailerine devam etmeleri çağrısında bulundu.
Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kerkük’te Arap, Kürt, Türkmen ve Hiristiyanların güvenliğini sağlama sorumlulukları olduğu belirtilerek, “Tüm memurlara, yerel güvenlik ve polis güçlerine acilen işyerlerine gitmeleri ve mesailerine devam etmeleri çağırısında bulunuyoruz.” denildi.
Açıklamada ayrıca, tüm memurların güvenliğinin sağlanacağı kaydedildi.

queries in 0,519 seconds.