• Dolar Alış 5.6320TL
  • Dolar Satış 5.6095TL
  • Euro Alış 6.4528TL
  • Euro Satış 6.4271TL
SON DAKİKA

Reklam
Reklam

Adana’da 10 Avukata Üst Arama Davası

ADANA’da üstlerinin aranmasına karşı çıkınca polisle arbede yaşayan aralarında Baro Başkanı Veli Küçük’ün de bulunduğu 10 avukatın 1 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

17 Nisan 2015’te Adana Adliyesi’ne girmek isteyen avukatlar kapı tipi üst arama dedektöründen geçmeyi ve çantalarını aratmayı kabul etmedi. Bunun üzerine avukatlarla polis arasında çıkan arbedede kapı tipi üst arama dedektörü yerinden sökülürken görüşmeler sonucu avukatların üst araması yapılmadan adliyeye girişine izin verildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sonrasında Adana Baro Başkanı Veli Küçük, avukatlar Ahmet Gani Küçük, Yasemin Dora Şeker, Şiar Rişvanoğlu, Mustafa Çinkılıç, Tugay Bek, Vedat Özkan, Ali Akıncı, Ümit Büyükdağ Özdemir ve Fatoş Hacıvelioğlu Rişvanoğlu hakkında Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme’ suçlarından 1 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

YASAL HAKLARIMIZI KULLANDIK

Bugün 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya sanık avukatların yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Türkiye Barolar Birliği’nden yöneticiler ile çok sayıda Baro temsilcisi katıldı. Savunması alınan bazı avukatlar, adliyelerin iş yerleri olduğunu belirterek avukatlık yasasının kendilerine verdiği hakkı kullandıklarını, polisin Adana Cumhuriyet Başsavcısının verdiği kanunsuz emri uyguladıklarını söyledi. Mala zarar verme suçunu ise kabul etmeyen avukatlar kapı tipi arama dedektörünün polisin kendilerine uyguladığı şiddet sonucu devrildiğini öne sürdü.

‘SESSİZ KALMAYIZ’

Davayla ilgili basın açıklaması yapan Veli Küçük, Avukatlık Yasasının 58’inci maddesinden kaynaklanan haklarını kullanmak istedikleri için yargılandıklarını belirterek, “Yasa açıkça ağır cezayı gerektiren suçüstü halleri hariç avukatın üstünün, konutunun, iş yerinin ve evinin aranamayacağını ve yapılacak aramanın niteliklerini düzenlemiştir. Bu hak, bir Başsavcının talimatı ile ortadan kaldırılamaz. Biz buna sessiz kalamayız diyen 10 meslektaşımız görevi yaptırmamak için direnme suçunu işledikleri gerekçesiyle yargılanıyor. Bu suçu işleyenler aslında avukatlık mesleğini ifa etmek için adliye binasına girmek isteyen avukatları barikat kurarak engelleyen kolluk kuvvetleri ve onlara bu yasadışı emri veren başsavcıdır” diye konuştu.

queries in 0,575 seconds.